Excel ve Autocad makro yazılımlarında elemanların numaralarını değiştirme

"" içerisinde yada combobox1-2-3..... gibi programla eleman ekleyecek isek "" içerinde elemanın yada sayfayın numarasını istediğimiz bir numara vermek için yada, form üzerine koordinatları verilmiş lanel,combobox vb. elemanları sıra ile yerleştirmek istiyorsak bu elemanlara numara vermek gerekebiliyor bunuda yapmak için "" içerisinde aşağıdaki şekilde eleman ismini yazmak gerekiyor.

Örneğin; Sheets("Sayfa" & n & "").Select /" & n & " şeklinde sayfa numarasını değiştirmemiz mümkündür.

Yada userform elemanlarını form üzerine programla ve yine numaralarını kendimiz belirleyerek form'a aklememiz mümkündür.


Form'a Label ekleyip kontrol edebilirsiniz.Aşağıda örnek kod satırı vardır.


"""""""""""""""""""""""""""

n = 1


Set eleman = Me.Controls.Add("Forms.Label." & n & "", , True)

With eleman

.Left = 50

.Width = 60

.Height = 30

.Top = 50

End With

eleman.Caption = "OLUŞTURULMUŞTUR."

""""""""""""""""""""""""""""""


Bu kodlamayı ben daha çok form üzerinde çok fazla sayıda label,combobox eklemek gerektiğinde kullanıyorum,yani veri girişi yapıldığında ikinci veri ...... 10. veri girişi yada daha fazla veri girişi yapılması gerektiğinde kullanıcıya birinci veri girişini yaptırıyorum, 1. birinci veriyi girdiğinde 2. veri için label combobox ,textbox öğeleri oluşrurup kullanıcının karşısına çıkartıyorum.2. veriyi tamamladığında 3 grup öğeleri kullanıcının karşına çıkarıyorum bu böylece sınırsız (ekran boyutuna görede sınırlandırmak gerekir.)

öğeyi ekleyip bu öğelerden bilgileri toplayıp istediğim gibi kullanabiliyorum.Hem öğelerin koordinatlarını bir kerede ayarlıyorum böylece userform ekranında bu öğelerle uğraşmam gerekmemekte ve zaman kazandırmaktadır.


Yukarı daki kodu userform initaliaze içerisine yada form click makrosu içine koyup " F8" ile makroyu çalıştırıp deneyebilirsiniz.Bu konuyu kavraya bilirseniz form üzerinde öğe karmaşıklığınıda giderebilirsiniz.


Herkese iyi çalışmalar dilerim.

59 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Pinterest Sosyal Simge
  • YouTube
Mubertrzon

mubertrzon@mubertrzon.com

Tel: 00000000000

© 2018 mubertrzon

Marmara Üniversitesi
Teknik eğitim fakültesi